INTERNETSKI ČASOPIS
OŠ STJEPANA RADIĆA - BIBINJE

Svi bismo mogli biti tolerantniji!

Učiti se toleranciji cjeloživotni je proces.

Mi smo joj posvetili cijeli Dešpet te se ova tema proteže kroz razne rubrike: o toleranciji su učili četvrtaši, imamo zanimljiv intervju s vjeroučiteljicom Marinom, naša novinarka Iva napisala je komentar za Prodikaonicu kako jedna šestašica razmišlja o toleranciji. Tema nije laka ni jednostavna. Naoko, svi mislimo da smo tolerantni pa ipak, s vremena na vrijeme, dobro je zastati i zapitati se: Je li sve baš tako idealno i kako bismo mogli biti bolji i tolerantniji jedni prema drugima?

Što osmaši misle o toleranciji? Koliko su sami tolerantni? Misle li da su Hrvati tolerantan narod i jesu li ikad osjetili predrasude na vlastitoj koži? Evo nekih razmišljanja…

Marijeta ŠimunićMarijeta Šimunić, 8. b:

  • Za mene tolerancija znači kada promislimo prije svojih postupaka i kada prihvaćamo tuđa mišljenja i postupke. Mislim da su Hrvati prilično tolerantni u odnosu na druge narode i države. Mislim da drugi narodi imaju predrasude prema nama zbog nekih malih stvari- možda naše vjere ili mišljenja. Mislim da nikome nije ugodno kada netko ima loše mišljenje o njemu. Zato je važno najprije dobro upoznati nekoga prije negoli stvoriš svoje mišljenje o toj osobi. Mislim da je bilo trenutaka kada je netko rekao nešto ružno o meni, onako bez da je promislio. To se više događalo kada sam bila manja, a kako sam odraslija događa se sve rjeđe. Za sebe mislim da sam dosta tolerantna, ali to ne treba značiti da sam uvijek tolerantna. Ima situacija kada ni ja nisam bila takva i kada sam o nekome rekla nešto ružno, a nisam ni promislila da taj netko možda nije takav.

 

Danijela ŠimunićDanijela Šimunić, 8. b:

  • Tolerancija je kada prvo razmislimo prije nego li nešto kažemo. Vjerojatno neki narodi imaju predrasude prema nama. Imamo i mi nekih mana kao zemlja, ali ima i pozitivnih mišljenja o nama. Svejedno mi je što drugi misle o meni jer ja sama najbolje znam kakva sam. Par puta drugi su mi rekli da su čuli da sam umišljena i drugo… Ja isto znam imati mišljenje o nekome prije nego ga upoznam, ali trudim se ne govoriti prije nego tu osobu upoznam.

 

Antonela KeroAntonela Kero, 8. b:

  • Tolerancija znači kada nekoga poštujemo i prema njemu imamo neka određena pravila i poštujemo ono što kaže. Mislim da je Hrvatska tolerantna Zemlja. Možda su prije i za vrijeme rata drugi narodi imali predrasude prema nama, ali sada više ne. U nižim razredima mnogi su imali predrasude prema meni zbog pjegica, ali to se sad riješilo; sad smo malo zreliji i odrasliji i bolje shvaćamo stvari. Ja poštujem druge onoliko koliko oni mene poštuju. Pokušavam osobe upoznati i biti tolerantna prema svima, dopuštati neke stvari, a opet im ne dozvoliti da me povrijede.

 

Laura ŠimunićLaura Šimunić, 8. b:

  • Tolerancija znači kada imamo razumijevanja prema tuđim potrebama, postupcima. Kada nismo previše nervozni zbog tuđih postupaka. Mislim da smo mi Hrvati tolerantan narod, iako to sve ovisi od jednog čovjeka do drugog, ali većina ljudi u Hrvatskoj je tolerantna. Svi mi imamo predrasude o nečemu. Hrvatska ima predrasude o drugim zemljama pa tako i drugi  o nama. Predrasude sam osjetila na svojoj koži kad sam došla iz bolnice i saznala da imam dijabetes. Osjećala sam da me drugi ne prihvaćaju jer su govorili „ona ima šećer, ona je drugačija od nas“ jer jednostavno nisu znali ništa o toj bolesti.